Šafran je jedna z najvzácnejších korenín na svete a zároveň sa označuje za najdrahšie korenie. Nenechajte sa oklamať lacnými alternatívami. Vašim jedlám nedodajú lahodnú luxusnú chuť ani žiadanú zlatožltú farbu. Je niekoľko tipov, ako rozoznať pravý šafran. Staňte sa odborníkmi naň za pár minút.
Chemické sfarbenie spoznáte pomocou vody
Pre nepravý šafran je špecifické farbenie zdraviu škodlivými farbivami. Pravý šafran sa do vody neponorí, ale bude na nej plávať. Nepravý zafarbený šafran sa v studenej vode čiastočne alebo úplne potopí pre neprírodné ťažké látky, ktoré obsahuje. Počkajte aspoň pätnásť minút, pravý šafran uvoľňuje farbu postupne. Nepravý šafran bude vodu zafarbovať takmer okamžite do oranžovočervena, pravý šafran do žltozlatých odtieňov.
Ak vás nebaví čakať, vyskúšajte trik s horúcou vodou. Zalejte nitky šafranu a do piatich minút uvidíte jeho pravosť. Pravý šafran zostane červený a voda bude zafarbená zlatožtou farbou, nepravý šafran zostane po zafarbení vody biely. Ak máte rady pokusy, vyskúšajte ponoriť šafran do benzínu. Ak sa zafarbí, nejde o pravý šafran. Podobne to môžete skúsiť aj so sódou bikarbónou. Rozdrvte kúsok šafranu, zmiešajte s jedlou sódou v pohári a zalejte vodou. Pravý šafran zafarbí vodu do žlta až zlata, nepravý do oranžova alebo dokonca až do červenkastej farby.
Šafran neobsahuje olej
Mnoho obchodníkov pre dôvod, aby šafran vážil viac, používajú olej alebo soľ. Pred vysušením ho nasprejujú na šafran s vidinou vyššieho zisku. Podobné triky robia obchodníci aj s medom. Ak chcete zistiť, či váš šafran obsahuje olej, zalejte ho horúcou vodou a prikryte fóliou, ak po pár minútach spozorujete na hladine olejové oká, ide o sfalšovaný šafran.
Nezameniteľná aróma
Pravý šafran má skutočne silnú vôňu. Ľudia ju zväčša opisujú ako sladkastú, takmer medovú so zemitým podtónom či vôňou sena a kvetov. Jeho intenzívnu vôňu možno zacítite aj cez zatvorený obal. Šafran chutí výrazne horkasto, nikdy nie sladkasto.
Ak spozorujete bielu farbu, nekupujte
Najvzácnejšie nitky šafranu obsahujú iba sýtočervenú farbu. Vyzerajú ako nitky, ktoré sa z jednej strany mierne zužujú. Najvzácnejšie typy tohto korenia sú negin, ktorý sa ručne zbiera začiatkom sezóny a má najsilnejšiu schopnosť farbenia a sargol, ktorý je na pohľad takmer totožný, avšak voľným okom nespoznáte rozdiel. Od neginu sa líši iba rýchlosťou spracovania.
Ďalším typom je pouschal, nite tohto šafranu majú žlté konce. Pravý kvalitný šafran nemá biele zakončenia ani sa po pošúchaní medzi prstami nerozpadáva, ale zafarbí vám ich do žlta alebo oranžova. Pravý šafran sa taktiež neleskne ani nemá jasno červenú farbu.
Pozerajte na pôvod
Najkvalitnejší je iránsky šafran. Najväčším producentom šafranu je totiž Irán a vyznačuje sa najvyššou kvalitou. Toto vzácne korenie môžeme nájsť aj v Afrike v Maroku, v Európe v Španielsku a Grécku či v ďalekej Indii alebo Číne. Vzácnosť šafranu sa odráža aj od vysokej ceny za kilogram. Ak je cena príliš nízka, je vysoká pravdepodobnosť, že šafran nie je pravý, to znamená že ani kvalitný.