Poznáte dráč obyčajný?

Dráč obyčajný (latinsky berberis vulgaris) je hustý tŕnistý opadavý ker dosahujúci výšku až 3 metre, pôvodom z Iránu, ale vieme ho nájsť aj v teplejších častiach Európy. Využíva sa ako okrasná rastlina, ale má mnoho liečivých vlastností.


Celá rastlina je jedovatá, okrem elipsovitých červených plodov, ktoré však nie sú vhodné pre deti a tehotné ženy. Obsahuje množstvo vitamínu C a K, alkaloidy (najznámejší je berberín), triesloviny, živice a silice, množstvo organických kyselín ako jablčná a citrónová. Plody sa zbierajú na jeseň úplne zrelé a majú ostrú kyslú chuť. Konzumujú sa čerstvé, ale aj sušené alebo konzervované. Zbiera sa aj kôra, sušená v malých množstvách, vďaka látke berberín (nachádza sa najmä v kôre) pomáha pri pečeňových a žlčníkových chorobách a napríklad pri menštruačných bolestiach, pôsobí aj laxatívne. Zbiera sa na jar alebo jeseň. V technickom priemysle farbí vlnu a kožu. Ale pozor, vo väčších množstvách je kôra naozaj toxická, napriek priaznivým účinkom berberínu.

drac

Bezpečnejšie sú doplnky stravy s berberínom ako podomácky vyrobené produkty. Radšej stavte na plody, ktoré majú vďaka obsiahnutým látkam tiež zdravotné benefity. Zaliate medom vedia pomôcť pri zvýšenej teplote až horúčke, spomenutý vitamín C podporuje imunitu. Priaznivo pôsobia najmä na obličky a močový mechúr. Pozitívne vplývajú aj na trávenie, podporujú chuť do jedla a znižujú vysoký krvný tlak. Plody sa najčastejšie využívajú do čaju, sirupov, džemov a želé. Zdravý čaj si pripravíme zaliatím sušených plodov vriacou vodou a necháme štvrťhodinu lúhovať. Odporúča sa dvojtýždňová kúra v podobe každodenného pitia tohto čaju, potom je pre organizmus dôležitá minimálne týždňová prestávka. Dráč môžeme pridať aj do suchého pečiva a koláčov (napríklad bábovky), poprípade s ním pripraviť kura na pikantný spôsob.